Як обрати зерносушарку
На сьогоднішній день на українському ринку представлена велика кількість виробників зерносушарок з усього світу: американські, бразильські, європейські, турецькі та з інших країн. Також в Україні є кілька місцевих виробників, які намагаються наслідувати кращі світові зразки сушильного обладнання. Тому перед замовником лежить важкий вибір: яку ж сушарку обрати? Взяти приклад із сусіда і купити таку саму чи шукати щось інше? Якого розміру обрати сушарку: під поточні потреби чи «на перспективу»? Які сушарки кращі: вітчизняні чи іноземні? Питань дуже багато, і зробити правильний вибір досить складно.
Як виробник сушильного обладнання ми, в першу чергу, намагаємось з'ясувати потреби клієнта і пропонувати йому ті, що дійсно відповідають його потребам і очікуванням. Часто буває так, що замовник неправильно оцінює розмір сушарки, яка йому потрібна. Через це бюджет проекту виходить непідйомним для замовника і він втрачає ще один сезон, висушуючичи продукт на сторонніх елеватор, або продає зерно «з під-комбайна». Правильно оцінюючи свої можливості і потреби можна підібрати оптимальний розмір сушарки, яка буде працювати весь сезон без великих простоїв як збиральної техніки, так і самої сушарки. Для цього треба проаналізувати структуру посівів, середню урожайність, опади за останні роки в даному регіоні, наявність і продуктивність збиральної техніки, автотранспорту, плани розвитку підприємства, наявність в регіоні зерносушильних комплексів та інші фактори. Не варто замовляти зерносушарку, яка або не встигатиме висушувати зерно, що призводить до простою збиральної техніки, або занадто великої продуктивності, коли сушарку доводитися виключати кожні кілька днів, щоб зібрати певний обсяг зерна і знову запускати. Це викликає перевитрату енергоресурсів. Сушарка повинна мати певний запас потужності на перспективу, але не надто великий. Потрібно так планувати структуру посівів, сорти та періоди вегетації, щоб сушарка мала якомога менші простої в роботі, починаючи працювати на ранніх зернових і закінчуючи сушінням пізніми зерновими. У цьому випадку сушарка окупиться за 1-2 сезони, а в наступні роки приноситиме своєму власнику значний прибуток.
Перш за все, слід поміркувати над тим, які культури в основному сушитимуться на підприємстві і якою є їх середня вологість і врожайність. При замовленні сушарки важливо дати виробникам обладнання коректні дані по середній вологості основних культур, які сушитимуться. Причому не варто давати замовлення, наприклад, щодо зняття вологи із 30%, якщо у вашому регіоні середня вологість 20-25%. Один раз на кілька років у вас, може, і буде вологість 30%, але чи варто для цього купляти сушарку, яка решту років матиме великі простої? Цим ви значно подовжите період окупності сушарки.
При порівнянні зерносушарок кількох виробників варто звертати увагу на такі важливі індикатори продуктивності, як:
- місткість сушарки (м3)
- потужність газового пальника чи теплогенератора (кВт)
- пропускна здатність вентиляторів (м3/рік)
Деякі виробники свідомо чи несвідомо завищують дані щодо продуктивності. Якщо хоча б один із цих трьох показників значно нижчий від пропозицій інших виробників, можна з впевненістю сказати, що даний виробник вказує завищену продуктивність.
Після визначення необхідної продуктивності сушарки, важливо правильно вибрати вид палива, на якому вона працюватиме. Не на всіх підприємствах є природний газ, і навіть там, де він є, люди замислюються над альтернативними джерелами енергії. Не в останню чергу це викликано монопольними діями облгазів. Малі та середні зерносушарки можна обладнати теплогенераторами на альтернативних видах палива, таких як: тріска, пелети, зернові відходи, солома й інші. Навіть якщо на підприємстві є газ, при проектуванні елеватора варто передбачити біля сушарки місце для встановлення теплогенератора на біо-паливі, адже невідомо якою буде вартість газу за кілька років. Причому навіть якщо сушарка іноземного виробництва, теплогенератор можна вибрати український – останніми роками українські машинобудівники значно просунулись у цьому напрямку.
Але на великих елеваторах використання альтернативних видів палива практично неможливо через їхню велику потребу та проблеми з логістикою. У кожного виду палива є свої переваги та недоліки і це тема окремої статті. Якщо коротко, то якщо на підприємстві є можливість підключити природний газ, то варто використати його як найбільш технологічний вид палива. Далі можна розглядати зріджений газ, який в деякі періоди може бути навіть дешевшим, ніж природний газ та інші види палива, в залежності від їх доступності.
Останнім часом все більшу роль відіграє питання екології - а саме викидів пилу зерносушарками. Нерідко у новинах можна побачити, як місцеві жителі блокують роботу елеватора, якщо з нього летять викиди на їхні оселі. Якщо сушильний комплекс буде розміщений в межах або поблизу населеного пункту, то не варто економити на системах зменшення викидів пилу, а також на обладнанні для зменшення рівня шуму. Рано чи пізно, це обладнання доведеться доставляти, а переобладнання сушарки в подальшому буде дорожчим, ніж могло б бути при купівлі його відразу із сушаркою. Не всі виробники пропонують однаково ефективні системи очищення відпрацьованого повітря, і на це слід звертати увагу.
Важливим є також матеріал, з якого виготовлено сушарку. Найбільш масово у виробництві зерносушарок застосовується оцинкована сталь. Але цей материал має певні недоліки: він стирається зерном, а також в умовах дуже високої вологості, яка є всередині сушарки, через кілька років експлуатації починає ржавіти. Такі сушарки частіше потребують заміни сушильних коробів та ремонту. Більш стійким до стирань і корозії є алюмоцинк. Альо це також напилення, а не сплав металу. Найбільш довговічним матеріалом при експлуатації зерносушарок вважається легований алюміній. Це алюміній із додаванням магнію, який додає йому твердості. Даний матеріал навіть при стиранні верхнього шару не піддається корозії та є найбільш довговічним. Деякі виробники пропонують сушарки із легованого алюмінію за додаткову плату, а у деяких це стандарт при виробництві.
Також якщо на елеваторі планується сушити олійні культури, то не варто економити на системах протипожежної безпеки. Є системи, які допомагають запобігти пожежі, а також системи, які допомагають швидко потушити пожежу всередині сушарки, якщо пожежа все-таки виникла. У собівартості сушарки ці системи складають невелику частку, але можуть запобігти значним матеріальним втратам.
Не слід забувати і про ще один важливий фактор – персонал, який працюватиме з таким складним і дорогим обладнанням як сушарка. Останніми роками ця проблема стає все більш актуальною, оскільки знайти й утримати кваліфікованих робітників досить непросто. Хороші спеціалісти потребують справедливої оплати праці і щоб їх зацікавити, економити вже точно не варто. Для персоналу важливе значення має зручність і простота в експлуатації обладнання: якщо обслуговування буде незручним, персонал уникатиме цього або робитиме це рідше, ніж потрібно. Сушарка повинна мати всередині зручні майданчики та драбини для обслуговування. Наявність сервісної підтримки від виробника та складу запасних частин в Україні допомагає швидко усунути незначні поломки.
Підсумовуючи вищесказане, можна відзначити, що до вибору зерносушарки слід підходити дуже ретельно, порівнюючи усі технічні параметри, матеріали, заявлену продуктивність від різних виробників. Правильне інвестування в обладнання дає не тільки сезонний прибуток сільськогосподарським виробникам, але й стабільний розвиток бізнесу впродовж років.
Андрій Януш,
Представник компанії
STELA Engineering GmbH в Україні
- Нічого, крім найкращого (ПП "АГРОН")Власний елеватор скоротив логістичні витрати, зменшив собівартість продукції і відкрив шляхи для подальшого розвитку підприємстваНічого, крім найкращого (ПП "АГРОН")
- Помилки на будівництві елеватораПобудова сучасного власного елеватора потребує від аграрія глибокого розуміння того, яке зерно він оброблятиме і відвантажуватиме, на які проблеми може натрапити.Помилки на будівництві елеватора