Кошик
1 відгук
Представництво в Україні
+380 (99) 487-76-22Стаціонарні зерносушарки
+380 (97) 562-17-83Стрічкові сушарки
+380 (66) 278-07-02Відділ сервісу
+380 (96) 839-90-81Маркетинг

Інновації в енергоощадність

Інновації в енергоощадність

За майже сторічну свою історію компанія Stela Laxhuber GmbH поставила та ввела в експлуатацію понад 4000 сушарок у більш ніж 60 країнах світу

 

На Agritechnica 2017 в Ганновері Stela Laxhuber GmbH представила повний спектр сушарок для сільського господарства. Незалежно від того, чи йдеться про сушіння пшениці, жита, ячменю, рису або кукурудзи, або олійних культур, таких як ріпак, насіння соняшнику, для всіх видів зерна і обсягів сушіння STELA виробляє відповідні машини.


Наразі у продуктовому портфелі компанії нараховується три лінійки сушильних машин. Це повністю мобільні порційні сушарки MUF, які зазвичай не потребують спеціальних дозволів на їх встановлення, пересувні сушильні установки шахтного типу «Універсальний», а також стаціонарні шахтні сушарки AgroDry® з активною рекуперацією тепла. Конструкції всіх цих машин розроблені спеціалістами компанії Stela Laxhuber GmbH відповідно до її спеціалізації. Крім того, компанія також виготовляє нестандартні сушильні установки, які розробляються індивідуально у відповідності до потреб замовника і випробовуються у власній дослідницькій лабораторії компанії.

 

У сфері стаціонарних систем сушіння Stela Laxhuber GmbH в цьому році представила на виставці Agritechnica 2017 в Ганновері запатентовану інноваційну технологію Biturbo®, яка вже пройшла фахову перевірку у німецькому випробувальному центрі технічних і виробничих засобів DLG.

Запропонована компанією технологія дозволяє знизити потрібну для сушіння кількість гарячого повітря на 40%, що відповідно зменшує питому витрату енергії на 30% порівняно з установками із звичайними сушарками з активною рекуперацією тепла.

Принципово схема сушіння в стаціонарних сушарках AgroDry® має такий вигляд. Зерно під впливом сили тяжіння пересувається всередині сушарки згори вниз. Вертикальні шахти, якими воно проходити, перетинають горизонтально розташовані вентиляційні й теплові повітряні короби. Оптимізована форма сушильних коробів (з однаковим перерізом по всій ширині для рівномірного розподілу тиску) забезпечує рівномірний рух зерна, що запобігає "зависанню" зерна в колоні при розвантаженні. Підігріте повітря надходить з камери теплого повітря в колону з переднього боку крізь горизонтальні короби і продуває зерно наскрізь. При цьому воно нагрівається, випаровує вологу в повітря й сушитися. Надалі насичене вологою повітря за допомогою витяжного вентилятора виводиться назовні через вентиляційні короби. Конструкційна особливість цих коробів безпечує оптимальні і рівномірне сушіння зерна.
  

У технології Biturbo® свіже повітря всмоктується в нижній частині сушильної машини, де воно нагрівається лінійним газовим пальником і надалі проходити через нижні секції сушарки разом з попередньо підігрітим повітрям з зони охолодження зерна в так звану нижню сушильну зону. Температура гарячого повітря може регулюватися незалежно від верхньої сушильної зони, завдяки чому відбувається особливо м'яке сушіння зерна.

Ще порівняно гаряче відпрацьоване повітря з нижньої частини сушильної зони подається за допомогою осьового вентилятора у верхню сушильну зону і знову перемішується з нагрітим іншим газовим пальником зовнішнім повітрям. Це гаряче повітря спочатку проходить через зону сушарки, де знаходиться вологе зерно, після чого виводиться назовні як відпрацьований агент за допомогою верхнього витяжного вентилятора.

Завдяки енергоефективній системі повітропроводів досягається витрата теплової енергії, що приблизно на 30% нижче звичайного енергоспоживання подібних сушарок без цієї специфічної системи рекуперації тепла. Наприклад, для сушіння однієї тоні кукурудзи зі зменшенням вологості з 35% до 15% споживання газу становитиме до 1 м3/т%.

Окрім нагріву газом, можливо нагрівання повітря за допомогою повітряного нагрівача з факельним пальником на рідкому паливі. Для того, аби забезпечити в цьому разі компактність, а найголовніше – енергоефективну функціональність, Stela Laxhuber GmbH звернула особливу увагу на розташування обидвох прямих нагрівачів повітря під час проектування і побудові системи повітроводів. Таким чином, ця система гарантує забезпечення сушарки теплову енергією. Зокрема, на сушіння однієї тони кукурудзи зі зменшенням вологості з 35% до 15% витрачається лише 21,7 літрів дизельного палива.

 

Порівняно з традиційними сушильними установками, Stela AgroDry® з активним відновленням тепла за технологією Biturbo® має також і інші переваги, зокрема зменшення об єму використаного гарячого повітря, покращену якість висушеного зерна за рахунок використання альтернативної вентиляції та різноманітно регульованих температур сушіння, менше пилоутворення завдяки фільтрації відпрацьованого повітря в зоні вологого продукту, зниження споживання електроенергії.

Заради безпеки навколишнього середовища, сушарні установки STELA можуть частково або повністю працювати на альтернативних енергоносіях – дровах, гарячій води, пару, біогазі, соломі, деревинних гранулах або рештках деревини, кукурудзяних качанах.

Аби пропонувати клієнтам не лише сушарки, а готові проектні рішення з доробки і зберігання зерна, Stela Laxhuber GmbH разом з чеською інжиніринговою компанією Pawlica s.r.o., яка є постачальником силосів, очищувачів, транспортного обладнання, об єдналися і витворили компанію Stela Engineering GmbH & Co KG. Починаючи з 2013 року вона займається постачанням інноваційних європейських і американських технологій для сушіння, очищення, зберігання зерна та інших продуктів, пропонуючи різноманітні системи інженерних і технічних послуг для підприємств зі зберігання і переробки зерна. Зокрема, спільна компанія пропонує технологічні рішення, що найбільш відповідають потребам клієнта, складає технологічні схеми, готує попередні проекти і 3D моделювання, консультує щодо вибору обладнання та підрядників для виконання будівельних і монтажних робіт, розраховує вартість будівництва об'єктів.

У практичній площині Stela Engineering забезпечує поставку всієї лінійки обладнання - від приймання зерна до його лабораторного аналізу і відвантаження, виконує будівельні і монтажні роботи (із залученням підрядників), забезпечує автоматизацію технологічних процесів, проводити навчання і підготовку персоналу, здійснює введення об єкту в експлуатацію і його подалі сервісне обслуговування.

 

На стенді компанії Stela Engineering ми зустрілися з власником і керівником Stela Laxhuber GmbH паном Томасом Лаксхубером (Thomas Laxhuber), який розповів, що компанія приділяє велику увагу східноєвропейському зерновому ринку: у Києві працює її представництво, спеціалісти якого реалізують проекти в Україні, Білорусі і Росії.
 
Вісь що розповів пан Лаксхубер авторові цих рядків.
 
Скільки ваших сушарок працює в Україні і яку частину ринку маєте намір охопити?

В Україну ми вже поставили близько 35 комплектів сушарок Stela, але наші плани більш далекосяжні – плануємо в майбутньому довести цю кількість до 100, 150, 200. Найближчим часом хочемо побудувати у вас сушарку за пропонованою нами інноваційною технологією Biturbo® на великому об'єкті з великою потребою в сушінні. Та поки проблема в тому, що така установка дорожча за класичні варіанти, хоча наявна різниця в ціні повністю себе окупити вже через кілька місяців роботи.

На Agritechnica 2017 представлено багато виробників зерносушарок. Чи важко в цих умовах конкурувати? Які ваші переваги?

Stela Laxhuber займається виробництвом лише самих сушарок, і це вже є нашою перевагою перед значною частиною конкурентів. Окрім того, ми перебуваємо в постійному пошуку нових технологічних рішень, які здатні зробити процес сушіння зерна ефективнішим і водночас економічним. Також є питання якості: ми вже 50 років виготовляємо зерносушарки виключно з алюмінію, якому непідвладні іржа і корозія . У наших установках не використовується жодних оцинкованих деталей за виключенням каркаса сушарки, тому вони справно прослужать протягом кількох десятиліть.

Чи здатні сушарки Stela працювати безперервно кілька місяців, коли надходить зерно нового врожаю? Як часто вони потребують сервісного обслуговування? Скільки персоналу для цього потрібно?

Наші сушарки, зокрема, з лінійки AgroDry, здатні працювати без жодних технологічних зупинок впродовж всього часу жнив. Stela Laxhuber також виготовляє установки для сушіння різних матеріалів в індустріальних галузях, де вони працюють безперервно, зупиняючись для сервісного обслуговування на нетривалий час лише раз на рік, так що для нас це не проблема. А стосовно того, скільки спеціалістів потрібно, відповім образно – зазвичай для проведення сервісних робіт достатня і півлюдини.

 

Іншим нашим співрозмовником став очільник компанії Pawlica s.r.o. Петро Павліца (Petr Pawlica). У нього ми подали напругу, чи легко працюється компанії в Україні.

У чому, на ваш погляд, специфіка України як аграрної держави?

Кожний ринок специфічний і має якісь найбільш притаманні йому ознаки. Так, український ринок дуже чутливий до цін. В Україні  основу аграрного сектору становлять великі компанії, які мають конкретні технічні завдання щодо будівництва нових виробничих об’єктів, придбання техніки, і оскільки інвестиції досить високі, то ціна, насамперед, є великою проблемою. Тому іноземному виробникові необхідно  знати, що немає сенсу йти на український ринок з метою швидко заробити: сюди треба приходити на довгий строк, а для цього потрібна відповідна якість продукції і технологій.

А які ваші загальні враження від Agritechnica 2017?

Все супер! Експозицій цього року більше, ніж раніше, самі експозиції теж цікавіші. Ми вже маємо багато живих контактів і впевнені, що ця виставка буде плідною.

 ​​​​​

 Автор статті

МАРК БЄЛЯВЦЕВ

Газета "Агро Маркет"

 
 

 

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner